Niezależnie od tego, czy jesteś nowym klientem, doświadczonym użytkownikiem, czy doświadczonym emerytem, będziesz chciał wiedzieć, jak odzyskać pieniądze z Zus i OFE po śmierci ubezpieczonego. Są to dwa różne rodzaje kont, a wiedza o tym, jak z nich skorzystać, pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu i frustracji.
Otwarte fundusze emerytalne (OFE) a subkonto w ZUS
Załatwienie sobie OFE lub subkonta nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Proces ten jest stosunkowo bezbolesny, jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek. Aby rozpocząć, należy posiadać odpowiednią dokumentację, w tym oficjalny akt zgonu. Kiedy już uporządkujesz swoje papiery, możesz zacząć dzielić swój majątek. Po osiągnięciu końca miesiąca, twoje fundusze zostaną przekazane do banku. W niektórych przypadkach otrzymasz ratę nie dłuższą niż dwa lata. Jeśli nadal pracujesz, Twój pracodawca może Ci pomóc, wypłacając niewielkie stypendium.
W zależności od oferty Twojego funduszu emerytalnego, podział środków jest zróżnicowany. Niektóre z tych środków są przekazywane w dniu kolejnej wypłaty, inne natomiast są przekierowywane do spadkobierców. Aby powołać się na zapis, będziesz musiał wykazać się prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Oczywiście będziesz musiał również udowodnić, że jesteś prawowitym właścicielem wspomnianego wyżej trofeum. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, szybkie wyszukiwanie w Internecie pomoże Ci zacząć. Z pomocą przyjdzie renomowana instytucja finansowa. Przedstawiciel ZUS chętnie złoży w Twoim imieniu podobny wniosek.
Emerytury w ZUS a emerytury w prywatnych instytucjach
Generalnie część socjalna emerytury jest finansowana przez pracodawcę i osobę fizyczną. W niektórych przypadkach finansowanie to jest uzupełniane przez składki własne osoby fizycznej. W przypadku pracowników, którzy ukończyli 45 lat, obowiązek płacenia składek jest zmniejszony. Jednak pracownik, który chce dokonać wypłaty ze swojego konta przed ukończeniem 60 roku życia, traci 30% wkładu pracodawcy. Wysokość emerytury jest ustalana na podstawie corocznej waloryzacji części składkowej i nieskładkowej.
W przypadku śmierci ubezpieczonego od dochodu osoby uposażonej za okres od dnia urodzenia oszczędzającego do dnia jego śmierci pobierany jest zryczałtowany podatek. Procentowa wysokość tego podatku jest uzależniona od dochodu osoby ubezpieczonej. Jeśli oszczędności zostały poczynione w sektorze prywatnym, fundusze są zarządzane przez instytucję finansową. W przypadku pracowników sektora publicznego istnieją specjalne systemy umożliwiające dobrowolne objęcie ubezpieczeniem. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z 1997 r. ustanowiła system ubezpieczeń społecznych w Tanzanii. Obejmuje on pracowników samorządów lokalnych, urzędników państwowych i pracowników sektora prywatnego. Wśród innych świadczeń system oferuje świadczenia medyczne z tytułu macierzyństwa oraz rentę dla osób pozostałych przy życiu.
Istnieją dwa rodzaje emerytur: podstawowa emerytura i emerytura odroczona. Podstawowa emerytura obliczana jest przez podzielenie całkowitej kwoty zgromadzonego kapitału ubezpieczonego przez jego średnie dalsze trwanie życia. Minimalna miesięczna emerytura wynosi 40% ustawowego minimalnego wynagrodzenia, a maksymalna 72,5%. Pracownik może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, która jest zmniejszana o 0,3% za każdy miesiąc, w którym złoży wniosek przed osiągnięciem normalnego wieku emerytalnego. Jeśli ubezpieczony jest osobą pracującą na własny rachunek, nie są dostępne żadne informacje. Pracownik, który nie ukończył 45 lat, może otrzymać emeryturę dla małżonka, która jest wypłacana przez dwa lata. Jeśli w małżeństwie nie ma dzieci poniżej 15 roku życia, emerytura małżonka jest dzielona równo między wdowy.
Renta odroczona opiera się na tych samych zasadach co emerytura. Całkowita kwota jest zapisywana na koncie ubezpieczonego. Różnica między kwotą całkowitą a kapitałem początkowym jest corocznie waloryzowana na tych samych zasadach. Jeśli łączna kwota jest większa niż kapitał początkowy, środki są przekazywane na subkonto. Następnie ZUS dzieli środki zapisane na subkoncie przez średnie dalsze trwanie życia ubezpieczonego. Środki te są następnie dodawane do podstawy obliczenia emerytury z FUS.
Podobne tematy