Posiadanie upośledzonego zmysłu węchu może powodować problemy dla Ciebie, ale możesz nauczyć się, jak odzyskać wech i smak. Terapeuci zajęciowi mogą pomóc Ci odzyskać lub naprawić Twój zmysł węchu.
COVID-19 utrata smaku
Posiadanie infekcji COVID-19 może powodować utratę smaku. Jest to jeden z najczęstszych objawów tej choroby i może być przyczyną niepokoju i depresji. Niewielki odsetek osób z wirusem doświadcza znacznej zmiany smaku, ale większość osób wraca do zdrowia.
Najczęstszym smakiem zgłaszanym u pacjentów był smak słony. Jednak często opisywano również słodki i kwaśny. Ponadto, utrata węchu jest częstym objawem tej infekcji. W rzeczywistości była to najczęstsza skarga wśród pacjentów COVID-19 pozytywnych. W badaniu porównawczym Izrael wykazał, że częstotliwość zmiany zapachu była dziesięciokrotnie wyższa u pacjentów COVID-19 pozytywnych niż u negatywnych.
Przyczyna tej różnicy nie jest jasna. Podstawowym miejscem wnikania wirusa COVID-19 jest nos. Może on jednak wnikać do komórek poprzez receptory w jamie ustnej. Wykorzystując te receptory, wirus może uszkodzić neuroepitelium. Może to prowadzić do trwałej, przedłużającej się zmiany funkcji węchu, co może skutkować izolacją społeczną i poważnymi zmianami w codziennych czynnościach – te dane są wynikiem pracy redakcji serwisu cytaty.info.pl.
Utrata smaku lub zapachu może wpływać na poczucie własnej wartości danej osoby i może mieć duży wpływ emocjonalny i psychologiczny. W zależności od przyczyny, może ustąpić lub powrócić samodzielnie w ciągu około czterech do sześciu tygodni. To może trwać dłużej dla osób starszych i tych z istniejących warunków medycznych, aby uzdrowić. Jeśli tak się nie stanie, może to być objaw poważniejszej choroby, takiej jak nowotwór. Ważne jest, aby zająć się podstawową przyczyną utraty węchu lub smaku, a następnie spróbować przywrócić normalne funkcje węchu i smaku.
Niektóre objawy COVID-19 są podobne do grypy i często wiążą się z gorączką i zmęczeniem. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć COVID-19, ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Należy również pić dużo wody i pozostać nawodnionym. CDC zaleca przyjmowanie leków bez recepty na ból i gorączkę. Wykonanie testu COVID-19 jest najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy masz infekcję.
Większość osób z zakażeniem COVID-19 ma natychmiastową i dramatyczną zmianę smaku, ale u innych zmiany smaku i zapachu pojawiają się stopniowo. Większość osób z objawami COVID-19 całkowicie wraca do zdrowia, ale inni mogą nadal odczuwać utrzymujące się problemy. W przypadku utraty smaku, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od węchu. Podczas zakażenia COVID-19 ważne jest, aby utrzymywać nawodnienie organizmu i dużo odpoczywać. W przypadku zakażenia należy unikać soli i nadmiaru sodu. Należy również starać się jeść różnorodne pokarmy.
Nie wiadomo dokładnie, dlaczego utrata smaku jest związana z zakażeniami COVID-19. Uważa się, że wirus może dostać się do mózgu poprzez drogi węchowe. Dzieje się tak, ponieważ białka COVID-19 przyczepiają się do wyściółki nosa. Następnie mogą uszkodzić komórki cebulki węchowej. Wirus może następnie transneuronalnie rozprzestrzeniać się do mózgu poprzez te same drogi węchowe. Wirus może wpływać na receptory ACE2 w jamie ustnej, co może zmienić sposób odczuwania i smakowania.
Terapeuci zajęciowi mogą pomóc Ci odzyskać lub naprawić zmysł węchu
Terapia zajęciowa to gałąź medycyny, która skupia się na poprawie funkcjonalnej zdolności osób dorosłych do wykonywania codziennych czynności. Terapeuci zajęciowi wykorzystują różne metody do oceny upośledzenia zmysłów, a następnie określają odpowiednie interwencje. Doskonale rozumieją również wpływ, jaki niepełnosprawność wywiera na jakość życia danej osoby. Często są pierwszymi specjalistami, u których dana osoba szuka pomocy, jeśli chodzi o upośledzenie zmysłów.
Zmysł węchu to złożona funkcja, która mieści się w układzie limbicznym, regionie mózgu związanym z motywacją, pamięcią i poczuciem komfortu. Oprócz roli w rozpoznawaniu i przechowywaniu zapachów, układ limbiczny pomaga również regulować nasze emocje i uczucia, a także jest związany z naszą zdolnością do bycia społecznym i prokreacji.
Terapia zapachowa to metoda, która wykorzystuje różne zapachy do stymulacji mózgu. Technika ta została opracowana przez dr Thomasa Hummela w Dreźnie w 2009 roku. Podczas procesu przekwalifikowania systemu węchowego, osoba jest zachęcana do wąchania różnych przedmiotów o wyraźnych aromatach. Proces ten okazał się skuteczny w wysokiej jakości próbach.
Najlepszą częścią tego typu terapii jest to, że jest ona niezwykle przystępna. W przeciwieństwie do większości form terapii, olfactory retraining jest prostym, jednorazowym zabiegiem. Proces polega na złożeniu zestawu produktów zapachowych, które mają być używane w ciągu kilku tygodni. Zestawy te są zazwyczaj dostępne w handlu i mogą wahać się od cytryny i goździka do róży i eukaliptusa.
OT rozumieją również, że skutki upośledzenia zmysłów różnią się w zależności od osoby. Na przykład, pacjent po udarze może stwierdzić, że dziewięć godzin terapii nie wystarczy, aby umożliwić mu chodzenie bez wsparcia. Podobnie, specjalista od ucha, nosa i gardła może być w stanie wykluczyć inne patologie, które mogą powodować objawy u pacjenta. Wyszkolony terapeuta może również określić najlepszy rodzaj wejścia przedsionkowego, aby poprawić udział pacjenta w danej aktywności.
Najważniejszą częścią przekwalifikowania węchu jest uzyskanie spójnego, niezawodnego doświadczenia. Idealnie byłoby, gdyby osoba poświęciła na to minimum trzy miesiące. Jednak większość ludzi szybko się poddaje, zanim naprawdę opanuje technikę.
Innym ważnym elementem terapii olfaktorycznej retrainingu jest regularne zmienianie zapachów. Pozwala to osobie na tworzenie nowych skojarzeń i uczenie się, które wrażenia węchowe są najbardziej skuteczne. Może to pomóc w przyspieszeniu procesu odzyskiwania utraconego zmysłu węchu. W zależności od potrzeb danej osoby, retrakcja węchu może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy. W rzeczywistości wykazano, że retrakcja węchowa jest nie tylko skuteczna, ale może być również korzystna w krótkim okresie czasu.
Jeśli jesteś zainteresowany retrainingiem węchowym, możesz zacząć od wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który może przeprowadzić serię testów, aby ustalić, czy masz jakiekolwiek problemy z nerwem węchowym. W niektórych przypadkach zmysł węchu danej osoby jest tak zniekształcony, że nie potrafi ona nawet rozróżnić dwóch różnych zapachów.
Podobne tematy